Datum: 16.05.2018

Na zahradě BC se bude střílet z vakuového děla, zakotví zde i výzkumná flotila

Odvážné experimenty, vědeckou show, tvůrčí dílny s ekologickou tematikou, mikroskopování živočichů, prohlídky výzkumné flotily, astronomická pozorování, předpověď počasí a mnoho dalších atrakcí připravuje Biologické centrum Akademie věd ČR společně s partnery na Den rozmanitosti 2018, který se uskuteční v sobotu 19. května od 12 do 17 hodin v zahradě Biologického centra Na Sádkách 7 v Českých Budějovicích. Tento netradiční happening v trávě se koná na oslavu Mezinárodního dne biologické rozmanitosti. Vstup je volný.

Tématem akce je „Století proměn“. Připomeneme si, jak se proměnila česká krajina za poslední století, např. jak se změnilo hospodaření na českých rybnících a jaký dopad to mělo na kvalitu vody, nebo jaké druhy kdysi běžných českých motýlů už vyhynuly. Společně se také zamyslíme nad tím, jak bude vypadat naše zem za dalších sto let v roce 2118.

Co by si návštěvníci určitě neměli nechat ujít, jsou vědecké show Úžasného divadla fyziky (ÚDiF). Pro tato představení fyzikáři nakoupili spoustu výrobků z hobbymarketu, od nejrůznějších rour, husích krků, fotovoltaických článků po žárovky, a předvedou s nimi odvážné experimenty. Krom toho také všem přítomným předvedou, jak je lidské tělo denně podrobováno obrovským tlakům, jaký tlak dokáží vytvořit naše plíce, a k tomu mají připraveno roztomilé vakuové dělo. Malé i velké pak nechají samostatně se vyřádit v bublifukovém bazénku a po libosti se zavírat do obřích mýdlových bublin.  

Zábavu i poučení najdou velcí i malí návštěvníci také ve stáncích zúčastněných organizací. Sami si budou moci vyzkoušet různé vědecké aktivity od jednoduchých laboratorních prací po mikroskopování živých organismů z půdy, vody i louky. Také budou moci vystoupit na palubu výzkumných lodí, plavidel a člunů a prohlédnout si akustické sonary, vlečné sítě, elektrický agregát pro lov ryb a další zařízení, které používají českobudějovičtí hydrobiologové při své výzkumné práci.

Kromě stánků s biologickou a ekologickou tematikou se mohou návštěvníci těšit na ukázky nálezů jihočeské archeologie, na astronomický stánek Hvězdárny a planetária České Budějovice a také na doyenku jihočeské meteorologie Svatavu Křivancovou, která na meteorologických přístrojích ukáže zájemcům, jak se předpovídá počasí. Tvořiví jedinci se budou moci realizovat při výrobě hmyzích domečků, papírových origami, výrobků z přírodnin či při malbě na velkoformátové plátno.

Nebude chybět ani malování na obličej a interaktivní výstava hraček šetrných k dítěti a přírodě. Celé odpoledne pak orámuje živá muzika v podání písničkářů Jana Řepky & Jožky Mikulky a českobudějovické kapely ONI.    

 

KDY: sobota 19. května 2018 12:00–17:00 h

KDE: zahrada Biologického centra Na Sádkách 7, České Budějovice

PROGRAM

12:00–12:10 slavnostní zapálení ohně
12:10–12:45 sobotní oběd formou pikniku v trávě + živá muzika Jan Řepka & Jožka Mikulka
12:10–17:00 občerstvení
12:45–13:05 Úžasné divadlo fyziky I
13:00–16:00 stánky a prezentace zúčastněných organizací, tvůrčí dílny, herna pro malé i velké…
15:20–15:45 Úžasné divadlo fyziky II
16:15–17:00 koncert kapely ONI
 16:15 – 17:00 opékání špěkáčků

Deku, jídlo na piknik v trávě, pláštěnku a dobrou náladu s sebou!

Podrobné informace o programu najdete zde.

VSTUP VOLNÝ

 

Partneři: Akademie věd ČR, Biologické centrum AVČR, Botanický ústav AVČR, Česká archeologická společnost, Česká limnologická společnost, Český hydrometeorologický ústav, Hortus botanicus Třeboň, Hvězdárna a planetárium ČB, CHKO Blanský les, CHKO Třeboňsko, Jihočeská univerzita v ČB, Milk & Honey, Rosa o.p.s., Úžasné divadlo fyziky, Výzkumná infrastruktura SoWa, MŠMT + EU, Jihočeský kraj

Akce se koná pod záštitou předsedkyně Akademie věd ČR prof. Evy Zažímalové a hejtmanky Jihočeského kraje Mgr. Ivany Stráské.

Popularizace vědy je financována z projektů: „Začlenění Biologického centra AV ČR, v.v.i. do Evropského výzkumného prostoru“, CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006247; „Výzkum klíčových ekosystémových interakcí půdy a vody na výzkumné infrastruktuře SoWa“, CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001782; Výzkumná infrastruktura SoWa, LM2015075.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Parazitologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA