Datum: 01.10.2012

Nové členění protist nám pomáhá nahlédnout, kolik druhů ještě zůstává neobjeveno

Již od viktoriánské éry se vědci snaží uspořádat druhy rostlin, živočichů, hub i mikroorganismů. Žádná skupina nebyla tak obtížná jako protista - ohromné množství (eukaryotických) životních forem, které nejsou ani rostlinami, ani živočichy.

 

Již od viktoriánské éry se vědci snaží uspořádat druhy rostlin, živočichů, hub i mikroorganismů. Žádná skupina nebyla tak obtížná jako protista - ohromné množství (eukaryotických) životních forem, které nejsou ani rostlinami, ani živočichy. Nové uspořádání eukaryotických životních forem, které bylo nedávno publikováno v Journal of Eukaryotic Microbiology mezinárodním týmem specialistů (International Society Protistologists), odráží jak současný stav poznání, tak množství ještě neobjevených druhů.

"Protista zahrnují druhy tradičně řazené mezi prvoky a řasy, některé organismy připomínající houby a mnoho dalších životních forem, které nepasují do tradičního dělení druhů mezi rostliny a živočichy," říká profesor Sina Adl z univerzity v Saskatchewanu. "Už v šedesátých letech minulého století bylo jasné, že tento tradiční model dělení druhů je nedostatečný, ale první rozsáhlejší pokus racionálně zařadit všechna protista do přirozených evolučních skupin byl učiněn až v roce 2005." Moderní klasifikace sice stále ještě používá pojem "živočichové", pojem "rostliny" však již ne.

Klasifikace z roku 2005, která bylo vytvořena profesorem Adlem, dala vědcům hlubší možnosti porozumět těmto druhům; byla však omezena stupněm poznání té doby a objevy z posledních let byly podnětem k re-klasifikaci.

"S environmentální genomikou zažíváme renesanci objevů nových protistů; každý nový objev nás posouvá dále k porozumění rozmanitosti mikrobiálního světa na Zemi," říká Adl. "To množství nových druhů nám společně s technologickými pokroky umožňuje lépe pochopit, jak málo víme o biodiverzitě kolem nás a jak tato úžasná rozmanitost udržuje planetární chemickou rovnováhu."

Nejdůležitější změnou je zavedení nových velkých skupin, které jsou větší než tradiční říše. Tyto velké skupiny odrážejí většinu prastarých vztahů mezi protisty i jejich napojení na tradičně pojímané skupiny jako jsou rostliny a živočichové.

Mezi těmito velkými skupinami je např. "Amorphea", skupina, která spojuje živočichy, houby a jejich příbuzná protista (jako jsou např. mořská choanoflagelata) a odlišnou skupinu protist reprezentovanou různými améboidními buňkami, včetně makroskopických hlenek, malých bičíkatých améb a velkých žravých améboidních predátorů bakterií, řas a dokonce malých korýšů.

Další velká skupina, SAR, dává dohromady mnoho nejobvyklejších a neúspěšnějších řas, mikrobiálních predátorů a parazitů na Zemi. Řadí se do ní jak gigantické řasy kelp a další hnědé řasy, tak foraminifera (dírkonošci, "živá písečná zrnka"), a dokonce i parazité způsobující u lidí malárii. Rozsáhlá sekvenování DNA a RNA přinesla od roku 2005 mnoho důkazů, že tyto velice odlišné životní formy jsou vlastně příbuzné.

"Tato nová klasifikace, která lépe odráží skutečnou příbuznost druhů, nám pomáhá zpřesnit náš odhad počtu dosud neobjevených druhů," zakončuje profesor Adl. "V hlubokomořském světě je nesmírné množství nových druhů, ale mnohem více jich pravděpodobně je v půdě, po které chodíme."

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tento článek byl publikován v "Journal of Eukaryotic Microbiology".

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1550-7408.2012.00644.x/pdf

Plná citace článku:

Sina Adl, Alastair Simpson, Christopher Lane, Julius Lukes, David Bass, Samuel Bowser, Matthew Brown, Fabien Burki, Micah Dunthorn, Vladimir Hampl, Aaron Heiss, Mona Hoppenrath, Enrique Lara, Line Le Gall, Denis Lynn, Hilary McManus, Edward Mitchell,  Sharon Mozley-Stanridge, Laura Parfrey, Jan Pawlowski, Sonja Rueckert, Laura Shndwick, Conrad Schoch, Alexey Smirnov, Frederick Spiegel, The Revised Classification of Eukaryotes, Wiley, September 2012, DOI: 10.1111/j.1550-7408.2012.00644.x

Kontakt na autora: Sina.adl@usask.ca; tel. (306)9666866; Julius Lukeš: jula@paru.cas.cz

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Parazitologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA