Datum: 07.05.2021

Názvy se mění, šmejdi zůstávají!

Od roku 2016 se snažíme bojovat proti šmejdům prodávající všeléky a antiparazitika za "těžké" peníze lidem. Naše stížnosti na úřadech neuspěly a tak jsme boj zahájili na poli informačním. Ovšem na trhu se objevil opět jeden "výjimečný lék" a to - Wortex. Dokonce - údajně vyvinutý ve spolupráci s Parazitologickým ústavem Biologického centra...což je jasná lež.

V roce 2016 byla e-mailová adresa Parazitologického ústavu BC AV ČR i adresa parazitologické poradny provozované výborem České parazitologické společnosti doslova zavalována dotazy lidí, vystrašených desinformacemi výrobků doplňků stravy o parazitech v lidském těle. Nejagresivnější reklamu měl tehdy přípravek pod názvem Detoxic, distribuovaný k nám pravděpodobně odněkud z východu. Přesvědčoval veřejnost, že paraziti jsou příčinou veškerých nemocí včetně rakoviny, že jsme parazity doslova prolezlí a že se musíme nejlépe několikrát ročně odčervovat. Výrobci podobných přípravků, včetně českých, mu přizvukovali a na té hysterii se přiživovali. Nejdříve jsme se naivně domnívali, že v právním státu nemá klamavá reklama místo a snažili jsme se zjednat nápravu na úřadech. Poté, co jsme neuspěli na České obchodní inspekci, Státním ústavu pro kontrolu léčiv, Státní zemědělské a potravinářské inspekci atd., jsme dospěli k názoru, že tudy cesta nevede a že nejlepší bude uvádět desinformace na pravou míru.

Naše „ofenzíva proti internetovým šmejdům“ probíhala na stránkách denního tisku, populárních časopisů, v rozhlasu i v televizi; nejvíc ohlasů (kladných i záporných) mělo vystoupení v pořadu „A dost!“, kde se téma redaktoru Tunovi velmi zalíbilo a udělal z toho celý seriál. V něm jsme si kromě reklamy na zbytečné a předražené doplňky stravy vzali na mušku i podvodné diagnostiky, kteří pomocí tzv. biorezonančních přístrojů najdou každému v těle desítky parazitů, včetně tropických a zvířecích. Mimo jiné to ověřila kolegyně metodou infiltrace, kdy jí jedna z mnohých „laboratoří“ nalezla doslova smrtelnou kombinaci parazitů, z nichž pochopitelně žádného ve skutečnosti neměla. Naše protiargumenty zněly (a dosud znějí) následovně:

  • Počty parazitů u lidí, zejména těch střevních, v posledních desetiletích klesly minimálně o 2 řády.
  • I organismy, které se při infekci podvyživeného člověka nebo pacienta s oslabenou imunitou chovají jako paraziti, lidem s fungujícím imunitním systémem a s dostatkem stravy často neubližují. Naopak, mohou mu pomáhat tím, že snižují výskyt některých autoimunních a alergických onemocnění.
  • Nebezpeční tkáňoví paraziti se na našem území vykytují velmi vzácně, další jsou importováni velmi vzácně z tropů a subtropů nebo postihují pacienty s těžkou poruchou imunity (AIDS, příjemci transplantátů apod.). Diagnostické laboratoře jsou u nás na vysoké úrovni a dovedou je diagnostikovat.
  • Paraziti patří do různých skupin organismů, vzájemně nepříbuzných. Je naprosto vyloučeno, že by vůbec mohl existovat univerzální přípravek, který by hubil všechny parazity, dokonce ani kdybychom výběr zúžili na „všechny střevní červy“. A pokud to někdo o svém produktu tvrdí, je to podvodník. 
  • Jakékoliv preventivní odčervování lidí je v našich podmínkách naprostým nesmyslem.

Dílčí úspěchy naší kampaně jsme brzy zaznamenali:

  • Výrazně se snížil počet dotazů na strašlivé zabijáky parazity.
  • Někteří výrobci či prodejci doplňků stravy upravili aspoň trochu svá tvrzení o antiparazitických účincích svých produktů. Jeden z nich dokonce objednal testování svého výrobku nezávislou firmou (myší roupy přípravek nezabíjel, ale snížil poněkud počet vajíček produkovaných jednou samicí).
  • Agresivní reklama na Detoxic zmizela z českého internetu.

Ten poslední bod jsme nepřeceňovali, tušili jsme, že není těžké prostě změnit název. Tušení se vyplnilo, neboť se objevily univerzální prostředky pod nejrůznějšími názvy. Například Antitox Nano, který se sice tváří, že je prodáván na TopShp-EU.com, ale přišlo to nepochybně z Ruska. Některé obrázky jsou popsány azbukou, texty jsou přeloženy nekvalitně překladačem, který v některých mutacích přeložil i část názvu (obr. 1) a působí směšně.

Obrázek 1: Antitoxic Nano v podání překladače.

Jiný univerzální prostředek byl dle názvu „Červex“ určen pro český trh, ale tváří se, že je švýcarský. Vyráběla jej (asi česká) firma SimplyYou (obr. 2).

Obrázek 2: Červex nabízely i E-shopy typu pilulka, DrMax atd.

Pohár trpělivosti znovu přetekl, když na jednom z univerzálních zázračných prostředků – tentokrát Wortex, jehož reklama na kolegu „vyskočila“, našel nehorázné tvrzení, že byl vyvinut ve spolupráci s Parazitologickým, tedy naším ústavem (Obr. 3).

Obrázek 3: Lživá reklama na Wortex a nehorázným tvrzením, že se Parazitologický ústav podílel na jeho vývoji.

Zbytek textu a obrázků je typicky šmejdovský. Nezbytnou součástí je např. test, který má všechny přesvědčit, že mají parazity (obr. 4)

Obrázek 4: Něco z toho má občas skoro každý, že? Se střevními parazity by mohly souviset ten průjem a zácpa, ostatní vyjmenované příznaky svědčí spíš pro jiný než parazitární původ.

Pochopitelně jde o všelék, který kromě odstranění všech druhů parazitů odstraní i toxiny, strusky (proboha, kde se v nás ten metalurgický odpad bere?), a vůbec, uzdraví všechny (obr. 5).

Obrázek 5: Tak s tím opravdu nemá Parazitologický ústav nic společného!

Stejný obchodník, jakýsi microbiologybytes.com, nabízí další doplňky stravy se zaručeným antiparazitárním účinkem, které se sice liší názvy a grafikou, ale deklarovanými účinky a cenou se podobají jako vejce vejci (obr. 6).

Obrázek 6: Všeléky proti parazitům nabízené na microbytes.com.

A opět, nejvíce je vyzdvihována ta univerzálnost. U Worminu jsou některé vzájemně si nepříbuzné “třídy“ parazitů i vyjmenovány, např. opistorchy (lékař by jistě tyto asijské malé jaterní motolice léčil praziquantelem), lamblie (na tyto jednobuněčné bičíkovce zabírá metronidazol) a škrkavky (u nás se léčí mebendazolem (obr 7).

Obrázek 7: Příklad vymyšlených a neověřených účinků.

Nemůžeme se nezmínit o smutné skutečnosti, že podobné doplňky stravy jsou nabízeny i ve skutečných lékárnách, včetně těch největších řetězců jako Benu a DrMax. V reklamách přejímají lživá tvrzení výrobce (obr. 8).

Obrázek 8: Doplněk stravy prodávaný v oficiálních lékárnách a doprovodný text z e-shopu Benu lékárny. Ve skutečnosti žádná studie, která by prokazovala jeho účinky proti střevním parazitům neexistuje.

Nabídkou a prodejem těchto doplňků stravy s podvodnou reklamou jim dodávají důvěryhodnost v očích důvěřivých lidí. Bezesporu nejčastěji nabízeným doplňkem stravy nabízeným v lékárnách je známý Wurm-Ex (obr. 9).

Obrázek 9: Už samotný název přípravku má člověka splést. Podobně znějící Vermox je obchodní název mebendazolu, anthelmintika účinného na hlístice.

Výrobce tohoto prostředku, společnost Clinex, byl jedním z těch, jehož zástupci nás kontaktovali už po minulé kampani. Nejdříve se tvářili vstřícně, dokonce tvrdili, že mají také zájem o laboratorní testování složek svého produktu na laboratorních zvířatech a provedou i studii na lidech. Odstranili nejagresivnější reklamní výroky a slovo paraziti nahradili zamlžujícím výrazem „externí agenti“. Lékárny však vědí, co tím myslí, a na svých stránkách si to překládají. Po zasedání valné hromady akcionářů Clinex zdánlivě vstřícnou komunikaci ukončili a záležitost předali právní kanceláři, která se marně pokusila přimět poskytovatele webových stránek České parazitologické společnosti, aby obrázky Wurm-Exu odstranil z kritických článků o internetových šmejdech. Nepravdivá tvrzení o svém univerzálním antiparazitiku uvádí Clinex bezostyšně dál.

 

Obrázek 10: Příklad nepravdivého tvrzení uvedeného na stránkách antiparazitikum.cz  (nyní společností Hedapena s.r.o.). Donedávna stránky s totožným názvem vlastnil přímo Clinex a tvrzení, že podrobné závěry budou zveřejněny slibovaly po řadu let. Pochopitelně, nic zveřejněno nebylo!

"Na základě vašeho podnětu jsme na 100 dobrovolnících otestovali doplněk stravy: Wurm-Ex. Náš tým odzkoušel tento výrobek na 100 dobrovolnících ve 22-74 let, kteří v minulosti či v současnosti trpí přemnoženými nežádoucími organismy (podloženo lékařským vyšetřením). Každý testovaný absolvoval vstupní vyšetření a vyplnil podrobný dotazník. Všichni dobrovolníci vyplňovali během testování podrobné výkazy a tabulky. Rozbor zjištěných účinných látek níže. Podrobnou klinickou studii zpracováváme." Uvádí Climex.

Rizika: U námi testovaných dobrovolníků byl průměrný váhový úbytek 3,4kg za 10 dnů. Maximální 5,6kg, minimální 0,8kg.

Aktivně-Obranné antiparazitikum s vysokým podílem účinných látek v kapsli (laboratorně prokázáno). U 83 % dobrovolníků užívající Wurm-Ex pod dohledem, vyšly následné podrobné testy prokazatelně lépe než před užíváním. Změny se nejvíce týkaly nárůstu životní energie, lepšího spánku, snížení bolesti kloubů a snížení celkové ochablosti.

Nakonec chceme zdůraznit, že v žádném případě nejsme odpůrci léčivých rostlin. Řada laboratoří po celém světě, zejména však v Číně a Indii, testuje množství látek proti nejrůznějším bakteriím, parazitům, houbám a dalším patogenům. Našli již řadu účinných látek, ale nikdy nejde o všelék. Pokud jde o látku použitelnou k léčbě, převezme ji medicína založená na důkazech, která je novým poznatkům velmi otevřená. Příkladem je artemisinin obsažený v čínském pelyňku, který znovuobjevili čínští parazitologové při testování rostlin používaných v tradiční čínské medicíně proti „horečce“. Dnes jsou na jeho základě vyráběny ty nejmodernější a nejúčinnější léky proti malárii.

Většina rostlinných extraktů by však byla účinná až ve vysokých koncentracích, které k léčení lidí použít nelze. Doplňky stravy tak vysoké koncentrace neobsahují a ze své podstaty ani obsahovat nemohou.

Takže, než utrácet za drahý extrakt z papáje nebo česneku, kupte si raději samotnou papáju a česnek. Pomůže to vám i vaší peněžence.

Autoři pracují v Biologickém centru AV ČR, v.v.i., Parazitologickém ústavu, v Českých Budějovicích. Prof. Lukeš je ředitelem ústavu.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Parazitologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA