Datum: 16.11.2023

V Praze našel nové zaměstnání špičkový americký vědec, který přišel o kariéru v sexuální kauze

Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky, hostem Událostí, komentářů.

Převzato z https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/

O Davidu Sabatinim se ještě před pár roky psalo jako o jednom z kandidátů na Nobelovu cenu. Pak ale jeho kariéru přetnula kauza spojená se sexuálním vztahem se studentkou a také s porušováním pravidel amerických vědeckých institucí. Dva roky nemohl najít nové působiště, teď ho získal v Praze.

David Sabatini

 

Zaslouží si vědci, kteří se údajně dopustili sexuálních přestupků, druhou šanci? Na tuto otázku si teď musí odpovědět česká věda, uvedl prestižní americký žurnál Science. Jako první totiž upozornil na to, že špičkový americký biolog David Sabatini, který přišel o práci ve třech prominentních vědeckých ústavech, nastoupil v říjnu jako vedoucí vědecké skupiny v Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd v Praze. Vědec musel svá předchozí pracoviště opustit kvůli porušování zásad sexuálního chování, jeho novému pražskému vedení ale jeho minulost nevadí.

„Věříme, že už byl za své předchozí činy dostatečně potrestán a že vědecké komunitě nejlépe prospěje, když se tento vynikající vědec vrátí k výzkumu,“ uvedl pro Science Jan Konvalinka, který ÚOCHB vede. Dále zdůraznil, že bude vyžadovat, aby Sabatini dodržoval stejně vysoké standardy chování, jaké se očekávají od všech jiných vědců na takové pozici.

V ústavu jsou si všech kontroverzí prý vědomi. „My jsme se tím zabývali mnoho měsíců. Zabývala se tím naše mezinárodní rada, kde jsou mimochodem profesoři z MIT, Oxfordu či Společnosti Maxe Plancka. Došli k tomu, že přijmout toho člověka je tak mimořádná příležitost pro českou vědu, že se to vyplatí,“ řekl Konvalinka v Událostech, komentářích.

Zdůraznil, že důvodem Sabatiniho odchodu nebyl sexuální harassment, ale nehlášený vztah s kolegyní z MIT. Situaci probírali velmi dlouho uvnitř ústavu a nikdo se podle něj neobává, že by se mohl chovat jako sexuální predátor.