Počet případů klíšťové encefalitidy na jihu Čech podle hygieniků mezi lety 2023 a 2024 vzrostl o 36 procent. U lymeské boreliózy byl pak nárůst bezmála dvacetiprocentní. Monitoring Českého hydrometeorologického ústavu sledující aktivitu klíšťat momentálně na drtivé většině našeho území uvádí stupeň 4, tedy vysoké riziko. Proč to tak je a jak se proti parazitům účinně bránit? Odpovídá pořad...
S potěšením oznamujeme, že dne 25.6.2025 získal náš doktorand Shun-Min Yang - Cenu pana děkana za vynikající vědecké výsledky prezentované v disertační práci s názvem Heme biosynthesis in diatoms , ve studijním programu Integrativní biologie. Disertační práce je zaměřena na lokalizaci enzymů biosyntézy hemu u rozsivky Phaeodactylum tricornutum . Vzhledem ke...
Světem se šíří nová varianta koronaviru. Zatím se vyskytuje zejména v USA a Asii, podle expertů se ale už během pár týdnů rozšíří do celého světa. Je totiž nakažlivější než její předchozí varianty a liší se i v příznacích. Jaké jsou? A před kterými mutacemi by si lidé měli dávat ještě pozor?
Vojtěch Fiedler, student českobudějovického Gymnázia Česká, zazářil v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti (SOČ), kde zvítězil v oboru molekulární biologie. Svoji práci zaměřil na výzkum parazitů, trypanozom, způsobujících závažná onemocnění v Africe. Odbornou stáž absolvoval na Biologickém centru AV ČR v Laboratoři funkční biologie protist pod vedením Michaely Kunzové.
Blízká setkání - Tereza Kostková a Adéla Gondíková vedou rozhovory s hosty, které znáte, anebo které stojí za to poznat.
I když budou stovky a možná tisíce lidí v Česku přísahat, že dostali boreliózu, aniž se na ně přisálo klíště, vědci v nejnovější studii vyvracejí, že by tuto závažnou infekci mohl na člověka přenést třeba komár či jiný hmyz.
Mimořádný talent na počátku vědecké dráhy je v hledáčku prestižního ocenění Prémie Otto Wichterleho, které dnes udělí Akademie věd ČR celkem pětadvaceti vědcům a vědkyním. Ceny pro rok 2025 laureátům předá předseda Akademie věd ČR Radomír Pánek.
Můžeme rozvoj případné infekce nějak ovlivnit? A proč na někoho „jdou“, a na někoho jiného ne? * Proč patří Česká republika mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy? Prakticky celé území Česka spadá do jejího ohniska, protože u nás máme ideální podmínky pro to, aby virus v naší přírodě dlouhodobě přežíval. To je dáno kombinací několika faktorů: musejí být přítomní jak...