Nový výzkum včasného odebírání genetických dat ze 180 starověkých jedinců z oblasti Severní Evropy a Sibiře nabízí unikátní pohled na migrace a jazykové vazby populací mluvících uralskými a jenisejskými jazyky. Mezi autory článku publikovaného v Nature je i Pavel Flegontov z Parazitologického ústavu BC AV ČR.
Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci. „Přirozená pastva velkých kopytníků výrazně snižuje početnost klíšťat. Počty klíšťat na plochu jsou na milovických pastvinách čtvrtinové oproti nepaseným plochám vedle pastvin,“ shrnuje závěry...
Když parazitolog Julius Lukeš nedávno navštívil americký Kongres ve Washingtonu, na ceremoniál dorazil v českomoravském kroji. Těsně předtím mu prý manželka schovala čepici ve stylu hloupého Honzy, kterou si na slavnostní akt přichystal. Jeden z celosvětově nejuznávanějších českých vědců si na oficiality nepotrpí. Na rozdíl od univerzit podle něj věda nemusí být hierarchická.
Počet případů klíšťové encefalitidy na jihu Čech podle hygieniků mezi lety 2023 a 2024 vzrostl o 36 procent. U lymeské boreliózy byl pak nárůst bezmála dvacetiprocentní. Monitoring Českého hydrometeorologického ústavu sledující aktivitu klíšťat momentálně na drtivé většině našeho území uvádí stupeň 4, tedy vysoké riziko. Proč to tak je a jak se proti parazitům účinně bránit? Odpovídá pořad...
S potěšením oznamujeme, že dne 25.6.2025 získal náš doktorand Shun-Min Yang - Cenu pana děkana za vynikající vědecké výsledky prezentované v disertační práci s názvem Heme biosynthesis in diatoms , ve studijním programu Integrativní biologie. Disertační práce je zaměřena na lokalizaci enzymů biosyntézy hemu u rozsivky Phaeodactylum tricornutum . Vzhledem ke...
Světem se šíří nová varianta koronaviru. Zatím se vyskytuje zejména v USA a Asii, podle expertů se ale už během pár týdnů rozšíří do celého světa. Je totiž nakažlivější než její předchozí varianty a liší se i v příznacích. Jaké jsou? A před kterými mutacemi by si lidé měli dávat ještě pozor?
Vojtěch Fiedler, student českobudějovického Gymnázia Česká, zazářil v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti (SOČ), kde zvítězil v oboru molekulární biologie. Svoji práci zaměřil na výzkum parazitů, trypanozom, způsobujících závažná onemocnění v Africe. Odbornou stáž absolvoval na Biologickém centru AV ČR v Laboratoři funkční biologie protist pod vedením Michaely Kunzové.
Blízká setkání - Tereza Kostková a Adéla Gondíková vedou rozhovory s hosty, které znáte, anebo které stojí za to poznat.