S potěšením oznamujeme, že byla Juliu Lukešovi udělena Cena Akademie věd České republiky za mimořádný výsledek výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, s názvem Temná hmota oceánu: od objevu diplonem k jejich přeměně v modelové organismy. Slavnostní předání cen se uskuteční na podzim 2020.
Despite the benefits of phototrophy, many algae have lost photosynthesis and have converted back to heterotrophy. Parasitism is a heterotrophic strategy, with apicomplexans being among the most devastating parasites for humans. The presence of a nonphotosynthetic plastid in apicomplexan parasites suggests their phototrophic ancestry. The discovery of related phototrophic chromerids has unlocked...
Krevsající parazitičtí roztoči představují významnou hrozbu pro lidské zdraví. Najdeme-li unikátní proteiny esenciálních metabolických drah u klíšťat a čmelíků, můžeme testovat nové inhibitory a sledovat jejich akaricidní účinek. Pokud látky pro ně toxické způsobí roztočům velmi rychlou smrt, mohou zabránit i přenosu jejich patogenů.
Abstract A planetary-scale understanding of the ocean ecosystem, particularly in light of climate change, is crucial. Here, we review the work of Tara Oceans, an international, multidisciplinary project to assess the complexity of ocean life across comprehensive taxonomic and spatial scales. Using a modified sailing boat, the team sampled plankton at 210 globally distributed sites at depths...
Jihočeským vědcům se povedlo otestovat vakcínu proti lymské borelióze, jejíž úspěšnost byla stoprocentní. Na trhu se jí ale dočkáme podle parazitologa Radka Šímy, který testování vedl, nejdříve za pět let.
David Modrý v článku pro Lidovky.cz. Po krátké procházce na zahradě v Liberci na sobě Marcela o víkendu našla hned tři klíšťata. Parazit, jenž se přisává na lidi i na zvířata, má už od května pré. Klíšťatům se líbí hlavně teplo a vlhko. A toho mají dostatek. Aktivní byla i celý červen.
Nárůst impakt faktoru oproti roku 2018! Aktuální impakt faktor za rok 2019 je 1.648 . 5 Year Impact factor: 1.386