Prodělali vysoké horečky, ale neví se, co je způsobilo. Takových pacientů jsou jen v českobudějovické nemocnici během léta desítky. Odhalit příčinu jejich stavu má společná studie tamních infektologů a vědců z Biologického centra Akademie věd. Výzkum by mohl do budoucna změnit i rutinní diagnostiku klíšťové encefalitidy.
Molekulární bioložka Alena Panicucci Zíková z Biologického centra (BC) AV ČR se stala novou členkou Evropské organizace pro molekulární biologii (EMBO). To je prestižní organizace, která podporuje excelenci ve vědách o živé přírodě a sdružuje uznávané vědce z celého světa. V této elitní komunitě EMBO zasedá v současné době více než 2100 vědkyň a vědců z celého světa, z toho přesně 20 jich nyní...
Evropská organizace pro molekulární biologii (EMBO) sdružuje špičkové vědce z celého světa. Mezi její členy nově patří jedna vědkyně a dva vědci z Akademie věd ČR: Alena Panicucci Zíková z Biologického centra AV ČR, Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR a Leoš Shivaya Valášek z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Klíšťata mají kvůli klimatickým změnám stále lepší podmínky k rozmnožování a rok od roku přenášejí víc infekčních nemocí. Vědci na celém světě se tak usilovně snaží přijít na to, jak lidi před jejich patogeny ochránit. Na slibné cestě jsou nyní výzkumníci z kanadské Univerzity Simona Frasera ve Vancouveru. Své bádání zaměřili na přirozené nepřátele klíšťat – mravence.
Evropská organizace pro molekulární biologii (EMBO), která letos slaví své 60leté výročí, zvolila 100 nových členů komunity a 20 přidružených členů. Z České republiky se připojili čtyři noví členové, celkem tak je v prestižní organizaci 20 českých vědců a vědkyň.
Rozhovor s Julou Lukešem v Magazínu Akademie věd. Před lety se nechtěně proslavil tím, že spolknul vajíčka tasemnice a roky si ji v sobě hýčkal. Ve jménu vědy už si ostatně do těla nastěhoval kde co. Parazitologií doslova žije a v oboru patří ke světové špičce. Na konvence si však nepotrpí a svými názory umí zčeřit vody.
Invazivní druh asijských komárů tygrovaných, který se v důsledku globálního oteplování šíří po Evropě, je pravděpodobně příčinou prudkého nárůstu počtu případů horečky dengue, informuje The Independent. Odborníci varují před dalším nárůstem případů v nadcházejících letech. Výskyt nebezpečného komára byl zaznamenán také v Česku. Pro CNN Prima News situaci komentuje virolog Martin Palus z...
Dvě desítky mimořádných mladých vědců a vědkyň včera získaly prestižní ocenění Akademie věd ČR, Prémii Otto Wichterleho pro rok 2024. Jsou mezi nimi i čtyři jména z českobudějovického Biologického centra AV ČR: Maria-Cecilia Chiriac, Galina Prokopchuk, Tomáš Štětina a Vojtěch Tláskal. Ocenění je určeno perspektivním vědcům a vědkyním do 35 let věku, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých...