„Podařilo se nám nalézt genetické polymorfismy, které předurčují, že se u člověka nakaženého virem klíšťové encefalitidy rozvine závažná forma infekce. Jsme tedy schopni identifikovat pacienty s vyšším rizikem těžkého průběhu onemocnění. Kromě toho jsme objevili biomarkery, ať již v séru, nebo v mozkomíšním moku, které mohou informovat lékaře o míře poškození mozkové tkáně při klíšťové...
Biologické čtvrtky ve Viničné jsou určeny všem zájemcům o evoluci a obecnější biologická témata. Přednášky se konají od 17:15 v místnosti Fotochemie v přízemí Viničné 7. Jako obvykle budeme pořizovat i nahrávky, nově streamujeme přímo i na naší facebookovou stránku. Součástí každé přednášky je diskuse a posléze společné posezení v hospodě.
Mezinárodní tým vědců boří v článku publikovaném v časopise Nature tradiční představu o dělení magnetismu na dvě větve – několik tisíciletí známou feromagnetickou a antiferomagnetickou, objevenou přibližně před sto lety. Výzkumníkům se nyní podařilo experimentálně prokázat třetí altermagnetickou větev teoreticky předpovězenou vědci z Prahy a Mohuče před několika lety.
Institute of Physiology of the Czech Academy of Sciences is looking for an outstanding candidate to undertake original research and establish a new laboratory.
This curated collection showcases some of the most cited and impactful articles published in Trends in Parasitology in 2023.
U příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě přijala parazitoložka Alena Panicucci Zíková pozvání do pořadu Českého rozhlasu České Budějovice. Držitelka prestižního evropského grantu se rozpovídala o tom, jak funguje buňka a buněčné procesy a jak probíhá komunikace uvnitř buňky. Vysvětlila také, co jsou volné radikály kyslíku, které fungují jako poslíček informací v buňce, ale při...
Národní technická knihovna nabízí kurzy, workshopy a webináře v českém a anglickém jazyce zaměřené především na rozvíjení dovedností potřebných pro efektivní vyhledávání, filtrování a používání informací, a na vytváření a prezentaci odborných výstupů (seminární a závěrečné práce, odborné články a publikace).
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě (ve zkratce MDŽD ve vědě) připadá na 11. února. Svátek má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti.
Klíčový dokument, který pomůže výrazně zlepšit ochranu přírody v České republice, certifikovalo ministerstvo životného prostředí. Aktualizovaná Metodika přirozené pastvy velkých býložravců poskytuje návod k přírodě blízké a finančně efektivní ochraně velkých krajinných celků.